Vojenská farnosť sv. Michala Archanjela

29. apríl - 5. máj 2024

4. týždeň vo Veľkonočnom období

22. - 28. apríl 2024

Liturgické čítania na 5. Veľkonočnú nedeľu:
Skutky apoštolov 9, 26 – 31; Žalm 22, 26 – 28. 30 – 32; Prvý Jánov list 3, 18 – 24; Ján 15, 1 – 8

Meditácia na text: Evanjelium podľa Jána 15, 1 – 8
Ježiš povedal svojim učeníkom: „Ja som pravý vinič a môj Otec je vinohradník. On každú ratolesť, ktorá na mne neprináša ovocie, odrezáva, a každú, ktorá ovocie prináša, čistí, aby prinášala viac ovocia. Vy ste už čistí pre slovo, ktoré som vám povedal. Ostaňte vo mne a ja vo vás. Ako ratolesť nemôže prinášať ovocie sama od seba, ak neostane na viniči, tak ani vy, ak neostanete vo mne. Ja som vinič, vy ste ratolesti. Kto ostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia; lebo bezo mňa nemôžete nič urobiť. Ak niekto neostane vo mne, vyhodia ho von ako ratolesť a uschne. Potom ich pozbierajú, hodia ich do ohňa a zhoria. Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás, proste, o čo chcete, a splní sa vám to. Môj Otec je oslávený tým, že prinášate veľa ovocia a stanete sa mojimi učeníkmi.“

Meditácia:
„Proste, o čo chcete, a splní sa vám to“ (Jn 15, 7).

Určite si už niekedy počul označenie šarlatán. Šarlatáni boli podomoví predavači, ktorí ľuďom sľubovali, že vyriešia všetky ich problémy, vyliečia ich choroby a zaručia im šťastný život. Bola to iste lákavá ponuka, no mnohí ľudia ich prekukli, pretože pochopili, že sú to len prázdne sľuby. V dnešnom evanjeliu nám Ježiš hovorí, že k nemu môžeme prísť a prosiť o čokoľvek, čo chceme. Znamená to, že nám podobne ako šarlatán sľubuje, že nám dá všetko, po čom túžime, aj keby to malo byť bohatstvo, sláva alebo moc? Vôbec nie. Predtým než dal Ježiš učeníkom tento prísľub, povedal: „Ak ostanete vo mne a moje slová ostanú vo vás“ (Jn 15, 7). To je kľúč: zostať v Ježišovi. Ježiš chce, aby sme boli ako ratolesti, ktoré sú neustále živené a udržiavané viničom. To znamená zostať s ním spojený, aby nás mohol živiť a formovať (15, 5). Čím bližšie sme k Ježišovi a čím viac sa nechávame formovať jeho slovami, tým viac sa naše srdce môže podobať jeho srdcu. Naše túžby a sny sa začnú zhodovať s tým, čo nám túži dať on. Pretože každý, kto sa dokonale zjednotí s Bohom, prosí podľa Božej vôle. Samozrejme, nestane sa to zo dňa na deň. Aj keď sa snažíme zladiť s Božou vôľou, naďalej by sme mali Ježišovi prednášať svoje potreby a túžby. Vždy by sme k nemu mali prichádzať s dôverou dieťaťa, ktoré dôveruje svojmu láskavému otcovi. Máme predsa dobrého Boha, ktorý nám chce dať dobré veci. Modlitba však nie je cvičením, pri ktorom sa snažíme Boha prinútiť, aby sa podvolil našej vôli. Práveže je to proces slobodného prijatia jeho vôle. Ježiš nám sľubuje, že keď sa s ním zosúladíme a budeme sa držať jeho slov, môžeme dostať, o čo prosíme. On sám v nás bude prebývať a viesť nás k nebeskému Otcovi. A to veru vôbec nie je prázdny sľub!

„Pane Ježišu, pomôž mi ostať v tebe!“

Máte otázku?

NAPÍŠTE NÁM

Vojenská farnosť sv. Michala Archanjela

„Princeps militiae coelestis quem honorificant angelorum cives“

Vodca nebeských vojsk, ktorého si ctia zástupy anjelov.

(sv. Tomáš Akvinský)