DUCHOVNÁ SLUŽBA
Pre príslušníkov ozbrojených síl hlásiacich sa k niektorému z vierovyznaní sa po dohodách medzi Katolíckou cirkvou, zúčastnenými registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami a štátom zriadila duchovná služba. Vykonávaná je duchovnými Katolíckej cirkvi a zúčastnených registrovaných cirkví a náboženských spoločností. Duchovní sú
v služobnom pomere, ako profesionálni vojaci s udelením dôstojníckych hodností.
Duchovná služba v ozbrojených silách je odborná služba, ktorou ozbrojené sily prostredníctvom vojenských duchovných Katolíckej cirkvi alebo zúčastnených registrovaných cirkví a náboženských spoločností zabezpečujú pre ich veriacich v ozbrojených silách duchovnú a pastoračnú starostlivosť.
Základnou funkciou duchovnej služby v ozbrojených silách je poslanie Katolíckej cirkvi, zúčastnenej registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti v ozbrojených silách zabezpečiť náboženský prejav a duchovné potreby pre profesionálnych vojakov a zamestnancov ozbrojených síl a ich rodín.
Šebastián bol mučeníkom. Narodil sa v 3. storočí v Miláne a zomrel 20. januára 288 v Ríme. Legenda hovorí, že bol vojakom cisára Carina. Úmyslom mladého kresťana bolo pomáhať uprostred pohanov a prenasledovateľov tým, ktorý verili v Krista. Keď sa Dioklecián vo svojej nenávisti ku kresťanom dozvedel, že vojak Šebastián, ktorého si veľmi vážil, je veriaci kresťan, dal ho priviazať ku kolu a prebodať šípmi. Jedna mladá vdova Irena chcela vziať mučeníkovo telo a pochovať ho. Ale náhle si všimla, že Šebastián žije, ujala sa ho a starala sa o neho. Keď sa Šebastián uzdravil odvážne prišiel k Diokleciánovi a obvinil ho zo zločinu prenasledovania kresťanov. Cisár ho dal popraviť.
Sv. Šebastián je patrónom vojakov, umierajúcich, hrnčiarov, záhradníkov, ochranca studní. Ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Mons. František Rábek si sv. Šebastiána vybral aj ako patróna Ordinariátu OS a OZ SR.
Sviatok: 20. januára
Vojenskí duchovní:
Duchovní v ozbrojených silách môžu spoluúčasťou vo výchovno-vzdelávacom procese napomáhať pri upevňovaní služobnej disciplíny, upevňovaní morálneho stavu v extrémnych podmienkach, zvlášť vo vojne, pri ochrane verejného poriadku alebo spravodlivosti, či pri odstraňovaní následkov živelných katastrof. V mieri alebo počas vojny zabezpečuje slobodný náboženský prejav pre profesionálnych vojakov a zamestnancov ozbrojených síl, plnenie náboženských povinností, rozvoj duchovného života, vykonávanie bohoslužieb a náboženských obradov, vysluhovanie sviatostí, náboženskú výuku, spoločenskú a mravnú výchovu, či sociálnu a charitatívnu činnosť. Duchovní v ozbrojených silách v prípade ozbrojeného konfliktu, nepokojov alebo vojny nesmú vykonávať priamu bojovú činnosť v celom spektre operácií. V prípade zajatia v rámci vojenských zákonov a predpisov mocností, v ktorej moci sú a pod dohľadom jej príslušných služieb, podľa svedomia svojho povolania budú naďalej vykonávať svoju duchovnú funkciu v prospech vojnových zajatcov.
V spolupráci so zdravotníckymi, psychologickými a sociálnymi službami sa duchovní v ozbrojených silách venujú aj starostlivosti o chorých, ranených, starých, či o rodiny a deti profesionálnych vojakov a zamestnancov ozbrojených síl. Môžu sa zaoberať aj odstraňovaním stresu, či zisťovaním príčin konfliktov a napätí v medziľudských vzťahoch. Môžu spolupracovať pri navrhovaní riešení, ako predchádzať uvedeným situáciám, a spolupôsobiť pri nastoľovaní fóra dôvery medzi profesionálnymi vojakmi a zamestnancami ozbrojených síl. V bojových situáciách alebo nasadení ozbrojených síl pri odstraňovaní následkov živelných katastrof môžu duchovní morálne a duchovne podporovať bojujúcich a zasahujúcich, môžu poskytovať duchovnú podporu raneným a umierajúcim, vojenským zajatcom, postihnutému civilnému obyvateľstvu, či spolupracovať so zdravotníckymi a psychologickými službami. Môžu poskytovať aj prvú pomoc, spolupracovať pri evakuáciách, konať bohoslužby alebo pohrebné obrady. Duchovní v ozbrojených silách spravidla pôsobia v jednotkách na prednom okraji línie stretu, konfliktu, či zásahu, podľa možnosti čo najbližšie k ohnisku katastrofy, či línii paľby.
Duchovná služba v OS SR slúži v prvom rade duchovným potrebám profesionálnych vojakov a zamestnancov ozbrojených síl hlásiacim sa ku Katolíckej cirkvi alebo k zúčastneným registrovaným cirkvám alebo náboženským spoločnostiam.
Do Vojenskej farnosti sv. Anjelov strážcov na Brigáde riadenia vzdušných operácií vo Zvolene patria:
- príslušníci a zamestnanci Brigády riadenia vzdušných operácií a jej podriadených útvarov, ktorí v nich vykonávajú dočasnú alebo trvalú št. službu
- bývalí príslušníci Brigády riadenia vzdušných operácií a jej podriadených útvarov, poberajúci výsluhový, alebo starobný dôchodok
- rodinní príslušníci vyššie uvedených osôb, t.j. manželskí partneri, deti - aj plnoleté, príbuzní ak bývajú v spoločnej domácnosti
Ordinariát ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky
Pôsobí od 1. 3. 2003
Je na úrovni ostatných diecéz na Slovensku. V súčastnosti ho vedie Mons. biskup František Rábek, menovaný pápežom Jánom Pavlom II. Sídlom ordinariátu je Bratislava s katedrálou sv. Šebastiána v mestskej časti Krásňany.
Do ordinariátu patria rímsko a gréckokatolícki veriaci
- príslušníci a zamestnanci OS SR, ktorí v nich vykonávajú dočasnú alebo trvalú št. službu
- študenti škôl OS SR
- pacienti a personál zdravotníckych a sociálnych zariadení patriacich OS SR
- bývalí príslušníci OS SR, poberajúci výsluhový, alebo starobný dôchodok
- rodinní príslušníci vyššie uvedených osôb, t.j. manželskí partneri, deti - aj plnoleté, príbuzní ak bývajú v spoločnej domácnosti
Vojenské farnosti sú personálne.
Nie je podstatné, kde ich členovia trvalo bývajú, ale do ktorej vojenskej farnosti (podľa príslušnosti k vojenskému útvaru) sú začlenení.
Komplexná duchovná starostlivosť je spravidla poskytovaná aj vo vojenských misiách.
Svojim anjelom dá príkaz o tebe, aby ťa strážili na všetkých tvojich cestách.“ (Žalm 91,11)
Copyright © 2019 WYSIWYG Web Builder. All Rights Reserved
© 2025 Pavel Lukáč